Десертите в сладкарницата могат да бъдат грубо разделени на световноизвестни и автентични. С известните всичко е ясно – те са еднакви навсякъде. Те включват различни чийзкейкове, ябълкови пайове и шоколадови сладкиши. Крем карамелът е доста популярен, този десерт се предлага в много сладкарници. За тези, които не знаят, това е хибрид от яйчен крем и сладък омлет, който се приготвя на водна баня и се сервира с карамелен сироп).
Десерти в български ресторанти
Що се отнася до автентичните десерти, сладоледът най-често се предлага като сладко – това, онова, обикновено или с плодове и сметана (мелба). Сладоледът обикновено отстъпва на продавания по улиците и площадите. Просто сладко, това е всичко. По-добре е да си поръчате българския замразен десерт „замразено цедено мляко“. Замразеното цедено мляко (гръцко кисело мляко) се сервира с мед или конфитюр (обикновено по някаква причина от боровинки). Много вкусен и нежен десерт. Понякога идва в очарователни глинени саксии – тогава също е красиво.
Вторият най-често срещан вариант са палачите. Това са български палачинки – големи, тънки и свежи. Предлагат се със сладко, мед или шоколад, почти не се използват солени пълнежи.
Третият традиционен десерт за България е торта Гараш. Това е много шоколадов и много богат сладкиш, така че не се учудвайте, че порцията не е умерена по български – малко парченце е достатъчно, за да ви засити. Малко напомня на тортата Esterházy, само че ядковите меренг блатове са наслоени с шоколадов крем, направен от разтопен кувертюр, смесен със сметана. Като цяло се получава много сладко, много мазно и вкусно. Вкусът много зависи от качеството на шоколада: в някои сладкарници сладкишът изглежда сладък, но в други е много добър.
Домашни сладкиши
Разбира се, „домашно“ е доста произволно наименование. Такива десерти често се предлагат в кафенета, но техните рецепти са доста прости, очевидно измислени от неопитни сладкари.
Такива десерти включват например „бисквитена торта“. Понякога тази сладост се нарича „домашна торта“. Състои се от плоски бисквити (бисквити), наслоени с пудингов крем. По принцип става за ядене, понякога дори вкусно (особено ако не прекалявате с кокосовите стърготини).
Друг десерт, приготвен от бисквитки, е „салам шоколад“. Да, да, това е същата шоколадова наденица, която приготвяха съветските домакини. Българската рецепта (една от българските рецепти) е по-диетична от съветската – в сместа от бисквити и какао се добавя не само масло, но и малко вода. Освен това добавят локум към луканката – става интересно.
И накрая, третата рецепта за бисквити е „шоколад и камъни“. Това е хибрид на шоколадов колбас и картофен пай. Натрошените бисквити, смлените ядки, стафидите и какаото се смесват с млякото и маслото, за да се получи пластична маса. От тази маса се правят пързалки, които след това се заливат с разтопена шоколадова глазура.
Демократичен вариант е „Мляко с ориз“ или оризов пудинг, или ако е много просто – сладка оризова каша. Сервира се в чаши, поръсени с канела.